Folosind cuvintele din duzina de săptămâna asta, continui povestea lui Calmy de unde a lăsat-o Cudi. (Puteţi citi aici toate episoadele de pe acest fir.)
„Realităţi alternative”, medită Calmy, pe jumătate înfuriat şi pe jumătate cu jale, „dar oare am destule abilităţi ca să mă descurc în mai multe realităţi? M-aş putea trezi oricând c-o sabie în mână, în epoca medievală, sau într-un harem cu frumuseţi blonde, roşcate, brunete, sau în celula unei temniţe, sau într-o corabie eşuată pe pietriş…”
— Dă-mi voie să mă lămuresc în ce realitate mă aflu acum, îi spuse Carminei.
Zâmbind încurcat, se întoarse cu spatele şi, în mai multe etape delimitate de ezitări, îşi vârî mâna în pantaloni – un gest pe care-şi amintea, vag, că-l mai făcuse. Şi răsuflă uşurat când două argumente gemene, palpabile, de dimensiuni absolut normale, îi demonstrară că nu se afla pe aceeaşi felie de realitate în care o întâlnise pe Carmina prima oară.
— Minunat! exclamă, luminându-se la faţă. Du-mă spre orice destinaţie – dacă şi numai dacă mă pot întoarce oricând aici, unde sunt bărbat nemutilat.
Povestea are o continuare aici.
Oricine poate scrie o alta (între 50 şi 150 de cuvinte) pe blogul său.
Pingback: Încurcatele căi ale Domnului | Cioburi de chihlimbar
http://suzanamiu.blogspot.ro/2016/09/duzina-de-cuvinte-102-plasa-lui-calmy.html
O mica continuare pe firul 2.
Weekend placut si spornic sa ai! 🙂
ApreciazăApreciază
Plăcut să fie şi weekendul tău, Suzana! 🙂
ApreciazăApreciază
Hallo! Bravo voua! Iese o carte de aici sau ce?
Stii, Romania este mai atipica, dar aici, in Franta, este la moda co-voiturage-ul, adica mergem toti cu o singura masina la birou! De ce nu ar merge sa scriem mai multi o carte? Stiu ca exista cazuri la ziaristi dar nu cred sa fie si la scriitori!Initiem un strat up! 🙂
Din nefericire eu am pierdut joaca asta si regret; am de invatat si nu am timp sa citesc tot ce-ati scris asa ca… am ramas afara din joc 😦
Regret pentru ca doar asa as fi putut scrie si eu ceva SF! 🙂
Saptamana buna cu spor la treaba!
ApreciazăApreciat de 1 persoană
N-ai pierdut nimic, Cita. Povestea continuă, şi tu o poţi continua de oriunde, nu neapărat săptămâna asta sau săptămâna viitoare, poţi întra în joc şi peste o lună, şi peste două…
Povestea are un blog al ei, aici, şi are chiar şi o ramură care nu e SF (cel puţin deocamdată) – aici.
Te aşteptăm cu drag dacă vrei să scrii împreună cu noi!
ApreciazăApreciază